Półpasiec

Leczenie, objawy, przyczyny

Krótko o półpaścu

polpasiecDo grupy wirusowych chorób zakaźnych zalicza się między innymi półpasiec. Do objawów tej choroby zalicza się wysypkę oraz bolesne pęcherze. Choroba wywoływana jest przez wirus herpes zoster. Jest to ten sam wirus, który wywołuje najbardziej znaną chorobę wieku dziecięcego czyli ospę wietrzną. Wirus ten pozostaje w organizmie człowieka po zachorowaniu na ospę mimo tego, że w pełni wraca się do zdrowia a choroba przebiegła bez żadnych powikłań. Przechowywany w zwojach nerwowych wirus może uaktywnić się niemalże w każdej chwili wywołując właśnie półpasiec. Choroba ta może dotknąć osoby w każdym wieku. Powszechnie uważa się jednak, że najczęściej chorują ci, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat. Półpasiec należy do chorób, które mogą cechować się dużą dokuczliwością oraz ciężkim przebiegiem. Aby więc nie narazić się na silne dolegliwości bólowe oraz długą rekonwalescencję warto sięgać po takie środki farmakologiczne jak Valtrex i Famvir. Dzięki tym lekom przebieg choroby jest mniej ostry a dolegliwości ustępują zdecydowanie szybciej.

Co prowadzi do zachorowania

Na półpasiec mogą zachorować jedynie ci, którzy wcześniej chorowali na ospę wietrzną. Płynie stąd prosty wniosek, że choroby te wywołuje ten sam wirus. Chodzi o wirus herpes zoster. Po przebyciu ospy wietrznej wirus ten skutecznie lokuje się w zwojach nerwowych człowieka. W warunkach, które są dla niego odpowiednie ponownie się uaktywnia i tym samym dochodzi do zachorowania na półpasiec. Obecnie nie są sprecyzowane informacje dotyczącego tego dlaczego wirus ten się uaktywnia. Przyjmuje się, że jednym z czynników sprzyjających może być osłabienie systemu odpornościowego.

Czy półpaścem można się zarazić?

Półpasiec zaliczany jest do chorób, które definiuje się jako zakaźne, ale nie zaraźliwe. Z osobą chorą na półpasiec mogą bez obaw spotykać się ci, którzy przebyli ospę wietrzną. Dla tych osób choroba ta jest całkowicie niegroźna. Kontaktu z chorym powinni jednak unikać ci, którzy nie chorowali jeszcze na ospę. W efekcie kontaktu z chorym na półpasiec można bowiem zarazić się wirusem i zachorować na ospę wietrzną. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza dorośli. W ich przypadku ospa wietrzna jest bowiem szczególnie niebezpieczna. Wiąże się z dużym ryzykiem powikłań oraz ostrym przebiegiem.

Jak objawia się półpasiec

Początek choroby zwiastuje pojawienie się uczucia mrowienia oraz swędzenia na skórze. Dotyka to tych miejsc na skórze, które zostały zakażone. Po krótkim czasie do tych objawów dołącza się gorączka. Po upływie kilku dni na skórze pojawia się wysypka oraz bolesne pęcherze. Po kilki dniach pęcherze ulegają zasychaniu. Następnie na ich powierzchni tworzą się strupy, które (podobnie jak w przypadku ospy) odpadają. Choroba zazwyczaj przemija bez jakiegokolwiek śladu. W niektórych przypadkach może jednak dość długo pozostawiać przykre dolegliwości bólowe.

Leczenie półpaśca

W przypadku półpaśca nie stosuje się żadnych leków, które mają na celu wyleczeniu. Wirus zostaje bowiem w organizmie na zawsze i żądnymi środkami nie da się go pozbyć. Jednak można sięgać po środki, które łagodzą przebieg choroby i przyspieszają powrót do zdrowia. Do środków tych zalicza się Valtrex oraz Famvir. Na rynku dostępna jest także szczepionka Zostavax. Jej zastosowanie pozwala radykalnie zmniejszyć ryzyko uaktywnienia się wirusa i rozwoju półpaśca. Okres działania szczepionki wynosi cztery lata. Zaszczepić mogą się jedynie ci, których system immunologiczny nie jest osłabiony. Przeznaczona jest więc tylko i wyłącznie dla osób zdrowych.