Jak rozpoznać grypę?

oldwomanlargeGrypa to choroba przenoszona drogą kropelkową. Wiele osób zapada na tę chorobę szczególnie w porze jesiennej, kiedy na dworze jest chłodno, deszczowo i łatwo o przeziębienie. Człowiek może zachorować na wiele różnego pochodzenia, różnorakich chorób. Każda z chorób posiada jednak swoje charakterystyczne objawy, po których można przypuszczać, a potem stwierdzić, że pacjent cierpi na właśnie tę a nie inną chorobę. Udając się na wizytę do lekarza z powodu naszego złego stanu zdrowia lekarz pierwsze co zrobi, to dokona analizy, zorientuje się, co choremu może dolegać. Po rozmowie z pacjentem i zdiagnozowaniu objawów choroby pacjenta, lekarz na podstawie tych zwierzeń pacjenta i po krótkim badaniu wydaje orzeczenie, jaka choroba dotknęła pacjenta. Lekarz, stwierdzając grypę, kieruje się charakterystycznymi objawami, jakie cechują grypę. Z grypą jest taka sytuacja, że objawy grypy pojawiają się natychmiastowo i rozwijają się w krótkim czasie. Do objawów świadczących o zapadnięciu na grypę świadczy kilka symptomów. Jednym z takich symptomów jest ból głowy. Jeżeli pacjent odczuwa tylko ból głowy, to oczywiście nie musi to świadczyć, że pacjent jest chory na grypę. Sam ból głowy to przecież nie grypa. Jednak jeśli temu bólowi towarzyszy także uczucie zmęczenia, pomimo braku jakiegoś większego wysiłku. Chory jest osłabiony, ma złe samopoczucie. Te dwa symptomy jeszcze nie do końca mogą świadczyć i jednoznacznie diagnozować, że pacjent jest chory na grypę.

Kolejnym objawem grypowym jest wysoka gorączka i dreszcze. Pacjent chory na grypę może czuć dreszcze na całym ciele, pomimo przebywania w pomieszczeniu, gdzie jest ciepło i normalnie nie powinien ich odczuwać. Dreszcze bowiem zwykle są oznaką wychłodzenia organizmu. Do objawów grypowych zalicza się także kaszel oraz ból gardła. Ból gardła to dość nieprzyjemne uczucie, które może trwać około kilku dni. Mogą przy tym występować trudności w połykaniu, przełykaniu. Nawet przy zwykłym połykaniu śliny może występować silny ból i być to nieprzyjemne. Kaszel będzie z pewnością męczącym doświadczeniem i poprzez jego przenosić się mogą zarazki drogą kropelkową i infekować innych ludzi. Dlatego każdy chory na grypę, mający kaszel powinien zawsze w miarę możliwości zamykać usta podczas kaszlenia. Wymieniając kolejne objawy świadczące o zachorowaniu pacjenta na grypę, należy wymienić niedrożny nos, oraz bóle mięśni. Niedrożny nos to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Możemy mieć wówczas problemy ze sprawnym oddychaniem przez nos.

Zapchany nos to konieczność częstego smarkania, opróżniania nosa z wydzielin zalegających w nosie chorego. Ostatnim z objawów, które będą świadczyć o zachorowaniu na grypę mogą być występujące bóle mięśni. To dość nieprzyjemne uczucie, które dokucza pacjentowi. Ponieważ mięśnie mamy w całej strukturze ciała, to ból mięśnia może nam towarzyszyć na całym ciele. Ból mięśni może się objawiać na przykład różnymi skurczami mięśni, ściskaniem. Jeśli pacjent zgłaszający się do lekarza posiada te wszystkie objawy jednocześnie, to niewątpliwie może niejako w stu procentach stwierdzić, że chory zachorował na grypę. Ale przecież może się zdarzyć, że pacjent nie twierdzi, że ma wszystkie te objawy. Wówczas lekarz musi dokonać dokładnych badań, aby jednoznacznie stwierdzić, że ta choroba, to grypa. W momencie, kiedy lekarz rozpozna, że dane dolegliwości świadczą o grypie, to może on przepisać odpowiednie leki, które wyleczą chorego z grypy. Pacjent powinien w każdym calu stosować się do zaleceń lekarskich, gdyż tylko wtedy wyjście z choroby może być bardzo szybkie.