Nastoletni naukowiec Olivier Cloutier wynalazł w nasionach chia związki zabijające raka

olivier-cloutier
Olivier Cloutier, jak twierdzi, zaczął badania nasion chia po tym, jak jego mama kupiła ich torbę zachwalając właściwości odżywcze i zdrowotne.

18 latek z Rimouski, w Quebecu, postanowił nie brać matkę za słowo i rozpoczął podróż, która przywiodła go do prestiżowej nagrody w dziedzienie nauki.

‘Byłem osłupiały. To było naprawdę świetne uczucie, ponieważ zupełnie nie spodziewałem sie takich efektów ‘ – Olivier Cloutier

Cloutier opowiedział o swoim badaniu gospodarzowi Quebec AM Susan Campbell. Zaczął od analizy składu i struktury molekularnej nasion chia.

Następnie przeszedł do historii nasion chia przyglądając się ich użyciu w celach religijnych, żywieniowych i medycznych w kulturze Majów i Azteków.

“Doszedłem do wniosku, że moja mama miała rację oraz, że nasiona chia nie tylko posiadają zadziwiające właściwości odżywcze, ale również specjalny rodzaj cząsteczki, która może być wyekstrachowana i zbadana pod kątem leczenia nowotworu”, powiedział Cloutier.

food-chiaOdkrył, że poszczególne ekstrakty pobrane z nasion chia wydają się posiadać cechy zwalczające raka – po pierwsze, hamują proliferację komórek rakowych, a po drugie, powodują ich śmierć, szczególnie w przypadku odpornego na chemioterapię komórek raka jelita grubego zwanych HCT116.

Z pomocą swojego nauczyciela chemii oraz małej firmy farmaceutycznej w regionie robi ze swojego odkrycia dobry użytek

“Przez ostatnich klika miesięcy pracowałem nad stworzeniem eksperymentalnego leku przeciw nowotworowi jelita grubego poprzez ekstrakcję konkretnych rodzajów cząsteczek nasion chia”, powiedział Cloutier.

Jego praca została w kwietniu nagrodzona pierwszym miejscem na targach Hydro-Québec Science. Swój projekt przedstawi również na hepeningu Canada-wide science fair w Fredericton, N.B. 9-16 maja.

Jego nagroda Hydro-Québec to również karta wstępu na czerwcowe targi nauki w Belgii oraz darmowe studia na Uniwersytecie Quebec.

“Jestem naprawdę dumny”, powiedział Cloutier.

źródło:
http://www.cbc.ca/news/canada/montreal/teen-scientist-olivier-cloutier-finds-cancer-killing-molecules-in-chia-seeds-1.3068605