Pół godziny ćwiczeń dziennie przez 6 dni w tygodniu zmniejsza ryzyko zgonu o 40%

new-book-offers-uniqueWaszyngton: nowe badania wskazują na to, że oddając się aktywności fizycznej przez 30 minut 6 dni w tygodniu można zmniejszyć ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny u starszych osób nawet o 40%.

Naukowcy opierają swoje badania na ludziach biorących udział w Oslo Study, do którego udziału zaproszono w latach 1972-3 prawie 26 tys. mężczyzn urodzonych pomiędzy 1923 a 1932 rokiem, celem przejścia badania lekarskiego.

Analiza wskazała, że mniej niż godzina tygodniowo lekkiej aktywności fizycznej nie miała związku z żadnym znaczącym obniżeniem ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Jednak więcej niż jedna godzina aktywności wskazała na 32-56% mniejsze ryzyko.

Z drugiej strony, mniej niż godzina energicznej aktywności fizycznej, miała związek ze zmniejszeniem się o 23 – 37 % ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej oraz z jakiejkolwiek innej przyczyny.

Im więcej czasu poświęconego na energiczny wysiłek fizyczny, tym mniejsze wydaje się być ryzyko, spadając do 36 – 49%.

Mężczyźni, którzy regularnie uprawiali energiczną aktywność fizyczną żyli średnio 5 lat dłużej niż ci, którzy prowadzili  siedzący tryb życia.

Czynnik według którego ryzyko zgonu z powodu choroby serca/udaru wzrasta wraz z wiekiem, spowodował jedynie niewielką różnicę dla wyników badań.

Wpływ aktywności fizycznej w tej grupie wiekowej, wydaje się być dla zdrowia tak dobry, jak rzucenie palenia, sugerują naukowcy.

Jest to badanie o charakterze obserwacyjnym, dlatego nie można wyciągnąć ostatecznych wniosków odnośnie przyczyn i skutków, natomiast naukowcy podkreślają, że jedynie najzdrowsi uczestnicy pierwszego etapu badań wzięli udział w drugim etapie, co mogło całkowicie obniżyć ryzyko. Jednak różnice dotyczące ryzyka zgonu pomiędzy tymi, którzy prowadzili siedzący tryb życia, a tymi aktywnymi były uderzające, nawet w wieku 73 lat.

Badanie opublikowane online na łamach British Journal of Sports Medicine

źródło:
http://zeenews.india.com/news/health/health-news/half-hour-of-exercise-6-days-a-week-cuts-death-risk-by-40-percent_1595889.html