Spożycie kofeiny zmniejsza ryzyko zaburzeń erekcji

coffee-cup-largeMężczyźni, którzy piją 2-3 filiżanki kawy dziennie lub spożywają taką samą ilość kofeiny w innej postaci, są o ok. 40% mniej narażeni na ryzyko zaburzeń erekcji.

Naukowcy powiązali wpływ kofeiny na zaburzenia erekcji na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 3724 mężczyzn powyżej 20 roku życia. Ankieta składała się z pytań o ilość dziennego spożycia kofeiny oraz ewentualnych problemów z erekcją. Pytania w ankiecie dotyczyły spożycia kofeiny nie tylko z kawy, ale również herbaty, energetyków i innych napojów gazowanych.

Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy spożywają 85-170 mg kofeiny dziennie są o 42% mniej narażeni na ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji, a ci, którzy spożywają 171 – 303 mg kofeiny dziennie są o 39% mniej narażeni na wystąpienie zaburzeń erekcji w porównaniu do mężczyzn, którzy spożywają 0 – 7 mg dziennie.

Kofeina powoduje  rozluźnienie tętnic ślimakowatych prącia oraz mięśni gładkich ciał jamistych zwiększając przepływ krwi.

“Choć widzieliśmy spadek częstości występowania zaburzeń erekcji u mężczyzn otyłych, z nadwagą i nadciśnieniem, trend nie występował już u diabetyków. Nie było to zaskakujące, ponieważ cukrzyca to jeden z najważniejszych czynników ryzyka zaburzeń erekcji” – podkreślił David S. Lopez, profesor Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Teksańskiego.
źródło:
https://www.uth.edu/media/story.htm?id=922a8120-e0fd-4b9d-bd2d-7ba79615cca4