Astma

Leki na astmę: Atrovent, Clenil Modulite, Flixotide, Pulmicort, Qvar, Symbicort

Chorzy mogą żyć normalnie

 

astmaCoraz więcej osób choruje na astmę. Jest to choroba o podłożu alergicznym i atakuje drogi oddechowe: oskrzela, płuca, oskrzeliki. Im wcześniej zdiagnozowana tym lepiej, ponieważ profilaktyka pomaga nam zapobiec pogłębianiu się choroby. Każdy chory na astmę może żyć normalnie. Istnieje przecież wielu sportowców, którym astma nie stanęła na przeszkodzie by mieć osiągnięcia. Astma to duszności, świszczący kaszel, ucisk w klatce piersiowej – tak wyglądają ataki. Objawy astmy to skurcze oskrzeli, które reagują na działanie czynników irytujących. Takimi działaniami jest palenie papierosów, wdychanie chemicznych oparów itd. W Polsce przeprowadzono statystykę w 2011 roku, z której wynika, że na tę przypadłość choruje 8,6% dzieci oraz 5,4% dorosłych. Jak zatem widać jest to dość sporo osób.

Astma – czym ona jest?

Dychawica, bo tak inaczej nazywana jest astma, to choroba układu oddechowego. Jest przede wszystkim przewlekła i zapalna. Objawami astmy są na przykład duszności, które występują podczas wdychania dymu z ogniska, dymu papierosowego, oparów chemicznych oraz podczas aktywności fizycznej. Bardzo często atak to bardzo uporczywy kaszel, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech. Nieraz występują tak jakby bez powodu nocą albo nad ranem.

Najczęściej a tą przypadłością już się rodzimy. Lekarze twierdzą, że najczęstszą przyczyną jest dziedziczenie albo to, że matka jest palaczką. Istnieje niepotwierdzona naukowo teza, że na wpływ rozwoju astmy ma urodzenie dziecka poprzez cesarskie cięcie, ponieważ dziecko zostaje wręcz wyrwane na świat i nie jest przygotowane do pierwszego oddechu. Poza tym z choroby tej można wyrosnąć jak i może się okazać, że przyjdzie ona z czasem.

Ataki duszności mogą być słabe, trwające kilka minut po takie, które trwają nawet kilka godzin. W ekstremalnych przypadkach potrzebna jest interwencja lekarska, ponieważ chory może nie mieć możliwości zaczerpnięcia nawet odrobiny powietrza.

Czynniki determinujące atak

Powodem ataku astmy może być nadmierna aktywność fizyczna jednak zazwyczaj są to czynniki irytujące, drażniące. Takimi czynnikami są: dym papierosowy, pyłki, wdychane proszki, opary chemiczne, perfumy. Może okazać się, że tak naprawdę czynnikiem irytującym jest wszystko to, co może osadzać się na drogach oddechowych. Kiedy następuje reakcja drażniąca drogi oddechowe zaczynają się kurczyć, a przy tym zaognia się stan zapalny. Następnie wydzielany jest śluz, który ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe, ale sprawia on, że jeszcze ciężej nam się oddycha, ponieważ przepływ powietrza jest ograniczony. Dlatego w każdej chwili powinniśmy mieć przy sobie mocny, silny lek, który jest w stanie choć trochę ukoić ból i ucisk, bo jak się okazuje ataki trwające dłużej niż parę minut bywają bolesne.

Odpowiedni dobór leków

Na rynku dostępnych jest wiele leków dla osób chorych na astmę. Jednak zawsze są wydawane na receptę, ponieważ są to bardzo silne leki. Są one zazwyczaj w formie inhalatorów. Choć oczywiście zdarzają się też tabletki. Inhalatory dzielą się na dwie grupy. Pierwsza ich część zapobiega atakom, ma ogólnie sprawić, że będziemy normalnie funkcjonować. Druga grupa wykorzystywana jest podczas ataków, ma często działanie jeszcze silniejsze i szybsze. Ataki mogą nas dosięgnąć wszędzie: w domu, w pracy, na zakupach, w szkole. Trzeba mieć je zawsze przy sobie.

Kiedy okazuje się, że atak jest naprawdę poważny, potrzebna jest interwencja lekarska. Zostanie nam podany zastrzyk z sterydami. Można również zażyć tabletki, ale jeśli duszność jest bardzo silna, nie będzie takiej możliwości.

Leki na Astmę dostępne w naszej klinice: