Wspieranie osób walczących i zmagających się ze swoją nadwagą przez koncerny farmaceutyczne wydaje się być bardzo ważnym elementem współczesnej polityki medycznej na całym swiecie.

Walka z otyłością jest ogromnym wyzwaniem przede wszystkim w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie wciąż rośnie odsetek ludzi z nadwagą a wśród nich – grupa ludzi chorobliwie otyłych. Niestety nadmiar tkanki tłuszczowej, czyli jej poziom w organizmie przekraczający 20%, staje się bardzo poważnym obciążeniem dla całego ciała i psychiki człowieka – grubszym ludziom znacznie bardziej grozi cukrzyca typu drugiego, miażdżyca i zawały serca, schorzenia kręgosłupa czy udary mózgu. Zagrożeń wynikających z chorobliwej otyłości jest znacznie więcej i czasami żadne operacje nie są w stanie uchronić osoby o współczynniku BMI przekraczającym 30 od poważnych konsekwencji, jak trwałe inwalidztwo albo też śmierć.

Nie dziwi więc, że lekarze na całym świecie starają się opracowywać nowe metody pomagające pozbywać się nadmiaru tłuszczu lub wspierające walkę z uczuciem wiecznego głodu. Można więc prowadzić odsysanie tłuszczu albo operacyjnie zmniejszyć żołądek, dzięki czemu pacjent na późniejszej diecie powinien mieć ułatwione zadanie w zmniejszaniu swoich porcji i ich kaloryczności. Jednocześnie oprócz nowych metod operacyjnych bardzo prężnie rozwija się biotechnologia i farmakologia, dzięki którym co kilka lat na rynku medycznym pojawiają się preparaty z naturalnych wyciągów, albo też syntetyczne leki jak Belviq, których głównym zadaniem jest pomoc w redukcji tkanki tłuszczowej u pacjentach zmagających się z poważną otyłością. Są to leki mocne i dość skuteczne, ale z tego właśnie względu, dostępne tylko i wyłącznie na receptę, którą lekarze wystawiają wyłącznie bardzo potrzebującym pacjentom. Aby przekroczyć wartość graniczną BMI – 30 albo mieć ponad 20% tkanki tłuszczowej, trzeba naprawdę wielu lat zaniedbywania siebie. Trudno jest więc później w kilka tygodni odwrócić ten proces samymi tabletkami – Belviq jest więc idealnym dodatkiem do diety i aktywności fizycznej, dzięki któremu w ciągu 12 tygodni możliwe jest zredukowanie tkanki tłuszczowej o 5%, a więc bardzo dużo.

Wiele zależy od wagi

Zbyt duża waga prowadzi do bardzo poważnych problemów, które ostatecznie mogą zakończyć się paraliżem, inwalidztwem, a nawet śmiercią. Niekiedy operacyjne walczenie z nadwagą nie przynosi oczekiwanych rezultatów, tak samo jak farmakologiczne zwalczanie kilogramów, albowiem pacjent sam nie zaangażował się w proces odchudzania. To bardzo ważne, aby leki pokroju Belviq wykorzystywać jedynie jako pomoc w zmniejszaniu swojej wagi, a nie jedyny mechanizm prowadzący do celu. Oczywiście przepisywanie leku przez lekarza na receptę ma za zadanie sprawić, by każdy pacjent wychodzący z gabinetu oprócz leku miał także dokładne informacje na temat tego, jak się odżywiać oraz jak trenować. Tylko wtedy ten nowoczesny lek jest w stanie wspierać pacjenta w walce o lepszy wygląd, samopoczucie i zdrowie, proponując nawet do pięcioprocentowej redukcji tkanki tłuszczowej w ciągu 12 tygodni. Dla chorobliwie otyłego człowieka, u którego tkanka tłuszczowa zajmuje w ciele nieco ponad 20%, możliwość jej zredukowania o jedną czwartą z pewnością jest godna uwagi.

Sukces tego preparatu wynikać może z jego nowoczesnej formuły, gdyż amerykańskie FDA przepuszcza na rynek tylko i wyłącznie najlepsze i najczystsze preparaty na odchudzanie. W USA mania odchudzania jest wielka i silna jak nigdzie indziej, stąd ludzie pod presją dbania o wygląd gotowi są bardzo mocno zaryzykować i brać leki na receptę z nielegalnych źródeł. Aby więc lek jak Belviq był w stanie przejść przez sito kontroli jakości, konieczne było idealne jego wyprodukowanie i następnie udana faza testów. Nikogo nie dziwi więc dzisiaj, że lek ten jest chętnie przepisywany przez lekarzy, którzy mają pacjentów kompletnie pozbawionych większych szans na zrzucenie zbędnych kilogramów. Aktywny składnik tego leku to chlorowodorek lorkaseryny, dzięki któremu uzyskuje się bardzo ważny efekt – zmniejszenie poczucia łaknienia. Substancja ta działa bowiem na receptor serotoniny C2, dzięki czemu pacjent nie czuje już tak silnego głodu i jest mu znacznie łatwiej nakładać sobie mniejsze porcje i liczyć kaloryczność.

Pomoc na początku najważniejsza

Dieta i aktywność fizyczna są niezbędnym elementem troski o swój wygląd i dobre samopoczucie, o czym wiedzą wszyscy ludzie, którzy wyrobili już sobie te właściwe nawyki i chętnie je kontynuują. Jeśli komuś udaje się skutecznie schudnąć o kilkadziesiąt kilogramów w ciągu kilku tygodni wycieńczającej pracy nad sobą, dieta i ruch wchodzą mu w krew i nie ma powodów, aby rezygnował z nowych nawyków gwarantujących mu przecież zdrowie i właściwą kondycję oraz samopoczucie. Odniesienie sukcesu nie jest jednak wcale takie proste, o czym przekonują się ci z licznymi kilogramami nadwagi. Gdy pierwsze dni wyrzeczeń i ostrego treningu dają bardzo nikłe korzyści, motywacja i zaangażowanie do dalszej pracy nad sobą mocno się zmniejszają i odnieść ostateczny sukces nawet z pomocą różnych leków jest niesamowicie trudno.