Wyznacznikiem sukcesu konkretnego planu diety jest w ostatnim czasie jej popularność. Dla wielu osób notorycznie sprawdzających nowe diety to właśnie rekomendacje znajomych albo wyjątkowo wysoka sprzedaż konkretnej pozycji jest głównym czynnikiem zachęcającym do zapoznania się z dietą bliżej.

Co roku na księgarnianych półkach pojawiają się dziesiątki nowych pozycji napisanych przez najróżniejszych specjalistów – niektóre książki pełne są przepisów, inne konkretnych rad co do filozofii odżywiania się, jeszcze inne próbują prowadzić mentalny coaching i zmieniać całkowicie życie czytającego. W telewizji także nie brakuje programów, które na wiele sposobów wałkują ten sam temat – dążenia do pięknego wyglądu, odchudzania się i walki z dodatkowymi kilogramami. Współczesna kultura popularna jak nigdy przedtem położyła wyjątkowy nacisk na wygląd zewnętrzny i aparycję, a to co nie mieści się w wyśrubowanych standardach piękności jest natychmiast wypychane poza nawias. W takich warunkach zainteresowanie programami mającymi usprawnić życie i pomóc odnieść sukces rośnie a wszyscy, którzy twierdzą, że mają idealny pomysł na dietę, mogą na tym wiele zarobić.

Idealnym przykładem człowieka, który na podobnych pozycjach zarobił krocie, jest doktor Dukan, który w tej chwili cieszy się już światową sławą. Sukces jego bestsellerów wprowadzających cały świat w arkana jego diety białkowej był na tyle spektakularny, również finansowo, że doktor mógł poświęcić się całkowicie pisaniem kolejnych pozycji. Krytycy jego diety często krytykują jego karierę zawodową, ale statystyki mówią same za siebie – dziesiątki milionów sprzedanych i tłumaczonych wciąż na nowe języki książek a także tysiące zadowolonych czytelników, którzy po wprowadzeniu jego przepisów w swoje codzienne menu zrzuciło bardzo dużo kilogramów. Jeśli sukces wydawniczy i medialny miałby oznaczać także idealną dietę, to dieta białkowa doktora Dukana byłaby zapewne numerem jeden na całym świecie – jest ona znana i stosowana na szeroką skalę praktycznie wszędzie.

Książki pełne przepisów

Sukces diety Dukana z pewnością nie byłby możliwy, gdyby nie niesamowite propozycje kulinarne prezentowane przez autora w jego kolejnych książkach. Często bardzo trudno jest jeść białkowe dania w sposób urozmaicony, a często ludzie kompletnie mają pomysłu na to, jak upiec chociażby własny chleb tak, aby ten nie łamał zasad diety Dukana, a wręcz przeciwnie – był jej idealnym spełnieniem. Książki doktora przeprowadzają każdego amatora odchudzania niemal za rękę przez wszystkie etapy swojej diety, której głównym założeniem jest spożywanie posiłków jak najbardziej bogatych w białko a przy okazji przestrzeganie innych ważnych wytycznych dotyczących chociażby technik gotowania albo wielkości porcji i jej kaloryczności. Dodatkowo dieta ta podzielona jest na etapy, z których każdy przebiega w inny nieco sposób i jest bogaty w inne dania – wszystkie rozdziały kolorystycznie i logicznie podzielone umożliwiają bardzo proste trzymanie się tych zasad i poruszanie się zgodnie z harmonogramem odchudzania zaplanowanym przez doktora. Co ważne, Dukan bardzo motywuje ludzi do tego, aby wprowadzali odważnie do swojej kuchni nowe techniki gotowania jak chociażby wykorzystywanie parowarów czy pieczenie lub smażenie na suchej patelni – a zatem czyni ważny krok w stronę unowocześnienia stylu gotowania przeciętnych ludzi.

Najważniejsze są jednak przepisy doktora, który samodzielnie przez wiele lat w kuchni starał się dopracować nowe wersje znanych i lubianych dań tak, aby ludzie na jego diecie nie musieli rezygnować z mięsnych rzeczy – ważne, by były przyrządzone i podane w nowy sposób. Właściwie wszystko, co znamy w klasycznej formie, doktor Dukan przygotował także w wersji białkowej i naturalnej, czego przykładów jest mnóstwo:

    – samodzielnie pieczony chleb z jogurtu greckiego i siemienia lnianego z dodatkiem twarogu i wędzonej ryby, idealnie zdrowe i pożywne a jednocześnie lekkie śniadanie, które daje się zaprezentować w olśniewającej formie;
    – placki z tuńczyka idealne o każdej porze, wykorzystujące w składzie zaledwie puszkę tej ryby, jedno jajko, przewijający się wciąż w diecie Dukana twarożek oraz smaczne przyprawy;
    – dla miłośników słodyczy niesamowita rolada z kremem grand marnier, w którego skład wchodzą aż 3 jajka, dużo jak na tę dietę, więc Dukan każe jeść je przez trzy dni, co nie jest prostym zadaniem zważywszy na jej smak.

Wszystko to sprawia, że Dukan mimo powtarzalności tych samych składników i trzymania się od początku do końca sztywnych wytycznych, daje nieograniczone możliwości miłośnikom gotowania. Wystarczy nieco samozaparcia, aby stół przygotowany przez kucharza stosującego dietę białkową wyglądał apetycznie i smakował jak w najlepszych restauracjach świata. Jest to możliwe, gdyż książki jego autorstwa przekazywane są z rąk do rąk i wciąż nowi ludzie próbują przekonać się do jego alternatywnych i zdrowszych wersji znanych posiłków. Jedząc smacznie i wykorzystując naturalne składniki jak otręby czy siemię lniane, moża zdrowo tracić na wadze.