Hemoroidy

Maści i czopki pomocne w leczeniu hemoroidów (guzków krwawniczych)

Hemoroidy, zwane również jako guzki krwawnicze są maymi grudkami lub obrzękami wywolanymi przez żylaki, które rozwijają się w odbytnicy i/lub odbycie. Dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet w każdym wieku (aczkolwiek częściej występują u ludzi powyżej 50 roku życia). Mogą wystąpic ze względu na takie czynniki jak: dugotrwale napinanie się (podczas korzystania z toalety), siedzący tryb życia oraz zaparcia. Po zdiagnozowaniu choroby zazwyczaj zaleca się proste zmiany stylu życia, w tym zmianę diety i wprowadzenie cwiczen.

Mimo, że hemoroidy nie są szkodliwe, a w większości przypadków same się leczą, to mogą powodowac wiele nieprzyjemnych i bolesnych objawow takich jak krwawienie odbytnicze, swędzenie, podraznienie i bolesność. Leki na hemoroidy są więc często przepisywane w celu zmniejszenia dyskomfortu spowodowanego guzkami oraz w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, lub guzki krwawnicze, są małymi grudkami wypełnionymi krwią spowodowanymi zwiekszonym cisnieniem w żylakach. Rozwijają się w odbytnicy lub odbycie. Mogą byc doświadczane przez mężczyzn i kobiety w różnych wieku, choć szanse na ich rozwoj wzrastają wraz z wiekiem. Mimo, iż stan ten początkowo rozwija się wewnątrz odbytu (tzw. hemeroidy wewnętrzne), okazjonalnie mogą wystawac i tworzyc zewnętrzne guzki krwawnicze.

Co jest przyczyną hemoroidów?

Jako że hemoroidy są spowodowane zwiększonym ciśnieniem panującym w żyłach odbytnicy oraz odbytu, czynniki takie jak napinanie się podczas korzystania z toalety, oraz zaparcia kluczowo przyczyniają się do formowania guzków. W przypadku osób otyłych ryzyko wystapienia hemoroidów również znacznie wzrasta. Kobiety w ciąży lub powyzej 50 roku życia sa rownież bardziej podatne na wystąpienie hemoroidów. Zwykle zaleca się zmiany w stylu zycia, takie jak codzienne ćwiczenia; unikanie siedzacego trybu zycia oraz zwiekszenie konsumpcji błonnika, który pozwoli uniknąć zaparć.

Jakie sa objawy hemoroidow?

Nie wszystkie osoby cierpiaca na hemoroidy beda doswiadczaly ich objawow. Najczęstsze objawy obejmują:

  • krawienie po wypróżnieniu
  • wydzielanie śluzu
  • swędzenie, obrzęk, stan zapaleny oraz bolesnosc wokół odbytu lub odbytnicy

Osoby dotknięte mogą również odczuwać ciągłego uczucia pełnosci i potrzeby wypróżnienia. Guzki mogą w pewnych wypadkach występować po za światłem odbytu.

Czy można leczyć hemoroidy?

Mimo, że hemoroidy są zwykle nieszkodliwe, a z czasem powinny same zniknać, objawy mogą być często bolesne i powodować ogromny dyskomfort. Leczenie guzków krwawniczych doprowadza do krótkotrwałego ustąpienia objawow oraz pomaga złagodzic wszelkie podrażnienia spowodowane hemoroidami.

Osoby z hemoroidami mają większe prawdopodobieństwo odczuwania gorąca. Jedynym sposobem całkowitego pozbycia się hemoroidów jest ich chirurgiczne usunięcie, które zwykle bywa ostatnim rozwiazaniem w przypadkach gdy inne metody leczenia okazują się nieskuteczne. Wiekszość osób początkowo stosuje leki bez recepty, które choć bywają pomocne w niektórych przypadkach, jednak dla wielu okazują się niewystaczajaco łagodzić objawy, ktore powstrzymuja ich od udzialu w codziennych czynnościach życiowych bez uczucia bólu i dyskomfortu. Jest wiele leków dostępnych na receptę, które mogą pomóc w uśmierzeniu bólu, zmniejszeniu zapalenia, swędzenia oraz uczucia dyskonfortu i skrócenia czasu trwania uczucia gorąca.