Nietrzymanie moczu (inkontynencja)

Informacje na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) – jest zdefiniowane jako mimowolne oddawanie moczu. Uwaza się, iż nietrzymanie moczu dotyka około 10-15% społeczeństwa- zarowno kobiet i mezczyzn- w roznym stopniu nasilenia. Mimo, że jest to powszechny problem i rzadko zagraza zyciu, moze on wplywac destrukcyjnie na codzienny tryb zycia ludzi, unikajacych aktywnosci dodatkowo obciazajacych ich pecherz moczowy. Istnieje wiele metod leczenia inkontynencji zmniejszających jednocześnie poczucie wstydu zwiazany z choroba. Jednakze wiekszosc z nich jest dostepna wylacznie na recepte i z tego powodu niewiele osob zglasza sie do lekarza w celu uzyskania potrzebnego leczenia.

Choc wiele osob cierpi na nietrzymanie moczu i starają się prowadzic normalny tryb zycia, objawy moga wywolywac uczucie wstydu i dyskomfort. Dlatego tez leczenie jest zalecane w celu unikniecia negatywnych skutkow tej dolegliwosci.

Czym jest nietrzymanie moczu (inkontynencja)?

Inkontynencja jest niezdolnoscia do kontrolowania pecherza, przez co dochodzi do mimowolnego wycieku moczu jeszcze przed pojsciem do toalety. U osob z ta dolegliwoscia dochodzi do utraty kontroli, ktora moze wystapic podczas smiechu, rozciagania, ziewania lub cwiczen. Stan ten moze byc spowodowany szeregiem problemów, w tym oslabieniem miesni miednicy po porodzie, ich nadmiernym napieciem, zabiegiem chirurgicznym lub wiekiem. W trakcie wizyty w toalecie, pęcherz jest w stanie opróżnic się tylko częściowo, co powoduje że częśc moczu nadal pozostaje w pęcherzu, który następnie wycieka w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Istnieja dwa rozne typy nietrzymania moczu:

 • Inkontynencja stresowa – związana z szybkim wzrosten cisnienia w jamie brzusznej podczas kaszlu i smiechu, powodujac niekontrolowane oddanie moczu.
 • Inkontynencja parcia – odczucie potrzeby szybkiego i czestego oddawania moczu, podczas którego chory moze nie zdazyc do toalety na czas

Niektore osoby cierpia na mieszana forme obu typow nietrzymania moczu.

Co powoduje inkontynencję?

Mocz powstający w nerkach jest odprowadzany moczowodami, które sa przewodami transportujacymi mocz do pecherza, w ktorym pozostaje do momentu pojawienia się chęci skorzystania z toalety. Aby pęcherz moczowy mógl odpowiednio utrzymac mocz, potrzebuje wsparcia ze strony miesni dnia miednicy. Jedną z części pracy miesni jest zapewnienie zamkniecia światła cewki moczowej do momentu pojscia do toalety. Kiedy odczuwasz potrzebę skorzystania z toalety, oznacza to, że Twój mózg wyslal sygnal mowiacy o potrzebie oproznienia pecherza. Po dotarciu do lazienki, w trakcie korzystania z toalety, Twoje cialo rozluznia odpowiednie miesnie. Jesli nie jest w stanie utrzymac moczu ze wzgledu na oslabione miesnie, lub informacja o pelnym pecherzu nie dociera do mozgu i osoba nie moze zdazyc na czas do toalety powodując stan ten nazywany inkontynencją.

Przyczyny nietrzymania moczu zaleza od osoby. Natomiast rozwój inkontynencji stresowej jest zwykle spowodowana oslabieniem miesni dna miednicy, badz zwieracza cewki moczowej. Inkontynencja parcia zwykle pojawia sie w skutek nadmietnej aktywnosci miesni pecherza. Istnieja pewne czynniki zwiekszajace prawdopodobienstwo rozwinienia sie tego stanu.

Wystepuje kilka typow nietrzymania moczu, z ktorych dwa sa najbardziej powszechne: inkontynencja stresowa oraz inkontynencja parcia. Przyczyny kazdego z nich roznia sie od siebie.

 • Ciaza oraz naturalny porod
 • Nadwaga
 • Historia rodzinna
 • Starzenie sie
 • Zabieg chirurgiczny pecherza lub jego okolic
 • Przyjmowanie lekow
 • Problemy neurologiczne

Inkontynencja stresowa prawdopodobnie wystepuje najczesciej. Rozwija się, gdy pecherz jest poddany wysokiemu cisnieniu wywolanym przez mocz. W wyniku tego, cewka nie jest w stanie sie zamknac. Czynniki, ktore moga sie przyczynic do niezdolnosci zamykania sie cewki moczowej obejmuja oslabione lub uszkodzone miesnie miednicy oraz uszkodzenie miesni odpowiedzialnych za utrzymanie zamkniecia cewki (tj. zwieracza cewki moczowej).

Inkontynencja parcia wystepuje podczas wystapienia nasilonego parcia na mocz, powodujac zbyt wczesne jego wydalenie. Stan ten spowodowany jest niestabilnością pecherza, ktorego wynikiem jest zbyt wczesny skurcz miesnia wypieracza moczu. Czyniki zwiekszajace prawdopodobienstwo wystapienia inkontynencji parcia obejmują: otylosc, wiek, historie choroby w rodzinie oraz ciaza.

Jakie są objawy nietrzymania moczu?

Rodzaj inkontynencji bedzie zalezal od rozwiniecia się swoistych objawow.

Stresowe nietrzymane moczu: Glownymi objawami inkontynencji stresowej jest wyciek moczu, powstajacy gdy pecherz jest poddany dodatkowemu cisnieniu, np. podczas kaszlu, kichania, smiechu badz wysilku fizycznego.

Inkontynencja parcia: Glownym objawem tego stanu jest nagle parcie na oddanie moczu. Jest on powodowany nagla zmiana pozycji lub uslyszeniem odglosu plynacej wody. Inne objawy, ktore moga sugerowac stan inkontynencji to czesto wystepujaca potrzeba wydalenia moczu w trakcie nocy oraz oddanie moczu podczas stosunku plciowego.

Jak mozna temu zapobiec?

Mimo, iż nie zawsze mozna zapobiec rozwojowi tego stanu, wprowadzenie zdrowego trybu zycia moze pomoc w zmniejszeniu ryzyka jego wystapienia. Otylosc jest znanym czynnikiem ryzyka rozwoju inkontynencji, zrownowazona dieta moze również dodatkowo pomoc w zredukowaniu szansy wystapienia nietrzymania moczu. Zarowno dla kobiet i mezczyzn, pewne cwiczenia moga pomoc wzmocnic miesnie dna miednicy, albowiem ich oslabienie jest glowna przyczyna nietrzymania moczu. Zmniejszenie spozycia alkoholu oraz kofeiny zmniejsza ilosc produkowanych plynow przez nerki i moze pomoc w profilaktyce rozwoju podraznienia pecherza.

Leczenie inkontynencji

Na szczęście dostępne są środki pozwalające leczyć inkontynencję, która wpływa na samoocenę jak i czynności życia codziennego. W naszej ofercie mamy produkty które pomagają wchłonąć mocz w trakcie jego niespodziewanego wycieku, ale żeby zatrzymać go całkowicie, potrzebny jest lek na receptę, który również jest dostępny. Detrutisol i Vesicare sa preparatami, ktore mogą pomoc we wzmocnieniu pecherza i zlagodzic czynności powodujace wyciek moczu. Przy inkonynencji parcia pomagaja rowniez odczuwac potrzebe oddania moczu przed ostatnia minutą.

W polaczeniu z ćwiczeniami, leki moga byc rowniez stosowane do fizycznego wzmocnienia pecherza oraz miesni dna miednicy. Zmiany stylu zycia takie jak spadek masy ciala oraz zmiana przyjmowanych lekow, mogacych powodowac ten stan również mają potencjał poprawy stanu.

W ciezkich stanach chorobowych nalezy rozwazyc rozwiazanie metodami chirugicznymi, ktory obejmuja: operację pętlowa, przezpochwowe iglowe podwiedzenie szyi pecherza, kolposuspencję sposobem Burcha wykonana technika laparoskopowa, zabiegi tasmowe dla kobiet oraz zalozenie sztucznego zwieracza u mezczyzn. Jednakze, przed rozważaniem o możliwości zabiegu chirugicznego, zalecana jest wizyta u lekarza w celu uzyskania badania fizykalnego i upewnienia sie, o istnieniu innej skutecznej metody leczenia.

Profilaktyka nietrzymania moczu

Jesli w Twojej rodzinie wystepuja, badz wystepowaly przypadki nietrzymania moczu lub sa osoby o podwyzszonym ryzyku jego rozwiniecia, nalezy podjac srodki zapobiegawcze. Jesli Twoj pecherz nie jest tak silny jak kiedys, mozesz uzyc profilaktycznych metod przed pogorszeniem jego stanu. Skladaja sie na nie:

 • Zmniejszenie lub calkowita rezygnacja ze spozywania alkoholu- alkohol jest diuretykiem, ktory powoduje czestsze wydalania moczu.       Dzieki temu mozesz zredukowac szanse rozwiniea sie inkontynencji. Ograniczenie innych diuretyków takich jak herbata, kawa oraz produktow zawierajacych kofeinę również jest zalecane – w szczególności jeśli jesteś w grupie ryzyka. Alkohol oraz kawa sa czynnikami znanymi ze zwiekszonej produkcji moczu. Moga pogorszyc istniejacy stan nietrzymania moczu oraz spodowowac dalsze oslabianie pecherza.
 • Utrata wagi- nadwaga wywiera wiekszy nacisk na pecherz, przez co zwieksza       prawdopodobienstwo rozwiniecia nietrzymania moczu. Ciąża również jest czynnikiem ryzyka rozwinięcia tego stanu, gdyż dodatkowe obciążenie związane z noszeniem płodu przyczynia się do nadwagi.
 • Cwiczenia – utrzymanie formy odciaza pecherz poprzez zmniejszenie wywieranego cisnienia. Zwracaj uwage na cwiczenia miesni dna miednicy, szczegolnie po operacji w okolicach pecherza oraz podczas ciazy, zapobiegnie to lub wyleczy stan niemoznosci utrzymania moczu.