Nowoczesna medycyna coraz częściej stara się odpowiadać na zapotrzebowanie ludzi dbających o swój jadłospis. Wydaje się, że poziom wiedzy naukowej, jaki osiągnięto w ostatnich latach, pozwala na bardzo swobodne wspieranie wszystkich swoich starań w dążeniu do utrzymania odpowiedniej kondycji albo sylwetki.

odchudzająca się kobietaNikt dzisiaj nie wątpi w to, że ludzie są ogromnie zainteresowani najnowszymi trendami w odżywianiu i dietach. Moda na odchudzanie się i liczenie kalorii jest stara jak świat i w ostatnich dekadach szczególnie pojawiło się mnóstwo firm i autorów próbujących na tym trendzie zarobić. Podczas odchudzania niejednokrotnie stosuje się najróżniejsze suplementy, których zastosowanie bywa wyjątkowo różne – niektóre mają za zadanie przede wszystkim oczyszczenie organizmu, jeszcze inne pomagają szybciej rozkładać tkankę tłuszczową. Niektóre produkty szczególnie dobrze spisują się w sytuacji zwiększonego wysiłku fizycznego i dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o tym, że bez prawdziwego poświęcenia trudno jest osiągnąć oczekiwane rezultaty samym łykaniem tabletek.

Nowe możliwości na rynku

Nie tylko produkty farmakologiczne są w stanie bardzo skutecznie zbijać wagę albo wpływać na samopoczucie i humor konkretnego człowieka. Na liście najpopularniejszych sposobów dbania o swoje zdrowie niezmiennie od lat znajdują się:

  • aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu;
  • wprowadzanie zrównoważonej diety;
  • racjonalizacja żywienia, wprowadzenie pięciu posiłków dziennie;
  • ograniczenie czynników stresujących w swoim otoczeniu;
  • zażywanie naturalnych produktów (ziół) wspomagających przemianę materii;

 

Nie jest przecież zaskoczeniem, że aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu przyczynia się do znacznego podniesienia dotlenienia komórek, a przez to zdrowotne wpływanie na krążenie i samopoczucie. Mózg, który poprzez produkcję hormonów jak serotonina przyczynia się wybitnie do poprawy humoru i zwiększenia motywacji oraz zaangażowania w życie codzienne, także aktywniej działa u ludzi, którzy odżywiają się we właściwy sposób a do tego nie gardzą aktywnym spędzaniem czasu. W wielu miastach pojawiają się więc wciąż nowe miejsca, których głównym celem jest przede wszystkim zaktywizowanie ludzi do ruchu. Trudno jest schudnąć siedząc przed telewizorem – nawet najlepsza dieta nie daje odpowiednich efektów bez należytej porcji ruchu. Dlatego tak ważnym jest, aby dla swojego zdrowia i przede wszystkim – atrakcyjnego wyglądu – odżywiać się racjonalnie i jednocześnie ćwiczyć, w miarę możliwości na świeżym powietrzu, by dostarczyć komórkom jak najwięcej życiodajnego tlenu. Pomoc specjalistów jest jednak czasami wyjątkowo wskazana czy wręcz niezbędna, aby odnieść ostateczny sukces.

Po pomoc do specjalisty

Często na drodze do odchudzenia się czy ogólnie – poprawienia kondycji własnego organizmu – nie stoją żadne schorzenia czy konkretne problemy zdrowotne albo genetyczne obciążenia, a zwyczajny brak odpowiedniej determinacji i motywacji, która zagwarantowałaby odniesienie ostatecznego sukcesu. Żadna dieta nie jest w stanie zapewnić stuprocentowego sukcesu a niekiedy można uzyskać efekty kompletnie przeciwne do zamierzonych. Dzieje się tak głównie w sytuacji, gdy człowiek samodzielnie podejmuje decyzje odnośnie konkretnego przejścia na dietę czy konkretny plan ćwiczeniowy, bez skonsultowania się ze swoim lekarzem. Niestety niektóre diety opierają się na ograniczeniu konkretnego surowca czy składnika w naszych daniach, nie uświadamiając człowieka, jakie są najważniejsze medyczne zasady determinujące sposób odżywiania się człowieka. Tym czasem takie zubożenie codziennej diety o pewne ważne surowce, może doprowadzić chociażby do zakwaszenia organizmu a w efekcie także do osłabienia stawów i ich zwyrodnienia, czy też problemów z układem pokarmowym.

Konsultacja z lekarzem albo dietetykiem umożliwia nie tylko dopracowanie szczegółowego planu diety, ale także umożliwia dokładne zrozumienie, w jaki sposób odżywianie się i codzienne nawyki wpływają nie tylko na masę naszego ciała, ale także na jego ogólny fizjologiczny i biologiczny stan. Istnieje bowiem kilka podstawowych zasad, które kompletnie odmieniają filozofię żywienia się, a są całkowicie zgodne z wiedzą ekspertów i pomagają ustabilizować jakość i ilość przyjmowanych dziennie pokarmów.

Pomoc z Internetu i telewizji

Wiele informacji na temat racjonalnego żywienia i właściwego podejścia do diety dostarczają nie tylko odpowiedni specjaliści. Oczywiście decydując się na konkretną dietę lub plan treningowy warto skonsultować się ze swoim najbliższym lekarzem, ale niewątpliwie wiele wiedzy zaczerpnąć można z Internetu lub specjalistycznych magazynów lifestyle’owych. Oczywiście sukces konkretnej diety u jednego człowieka nie musi oznaczać sukcesu o kogoś z inną grupą krwi czy innym typem metabolicznym.

Niemniej w sieci i magazynach tematycznych nie brakuje prawdziwie inspirujących historii, które pokazują, w jaki sposób należy walczyć na co dzień o to, by być jednocześnie pięknym i zdrowym. Właściwa dieta, niska waga i odpowiednia porcja ruchu na świeżym powietrzu powinny całkowicie wystarczyć do tego, aby przynajmniej o kilka lat wydłużyć swoje życie a jednocześnie podnieść jego komfort. Dlatego tak wielu ludzi w ostatnich latach robi wszystko, aby zapanować jakoś nad swoim życiem i poprzez zrzucenie zbędnych kilogramów udowodnić sobie i światu, że możliwe jest jeszcze pełne energii i witalności życie jak za młodych lat.