Problem otyłości jest dzisiaj bardzo powszechny i debatuje się o nim na wielu płaszczyznach.

otyloscZwykli ludzie coraz częściej zaczynają zastanawiać się nad problemami z nadwagą spotykanych przez siebie ludzi albo swoich bliskich, samodzielnie także przyznając się do swoich problemów z nadwagą, gdy faktycznie te się objawiają. Niestety nie wszyscy są tak świadomi a nie brakuje i takich ludzi, którzy pomimo swoich bardzo poważnych chorób wywołanych nadwagą nie decydują się na odważną walkę o poprawę zdrowia, tkwiąc dalej w swoich bardzo negatywnych nawykach.

Otyłość została zmierzona w niemal każdym współczesnym państwie, dzięki czemu widać jak na dłoni, że najpoważniejszy problem z otyłością mają przede wszystkim mieszkańcy krajów zamożniejszych i bardziej rozwiniętych. To w nich bowiem obywatelom nie brakuje pieniędzy na jedzenie a w sklepach na szeroką skalę po niskich cenach dostępne są przede wszystkim produkty wielokrotnie przetworzone i niekoniecznie zdrowe, gdyż bogate w konserwanty, cukry, barwniki i inne złe substancje, których człowiek nie powinien tak masowo przyjmować do organizmu. W tych właśnie krajach wydaje się na leczenie i badanie otyłych bardzo duże środki, ale zdano sobie niedawno sprawę z tego, że najważniejsze absolutnie jest edukowanie i profilaktyka, czyli dołożenie wszelkich starań, aby ludzie zrozumieli jak bardzo negatywne jest dla nich niewłaściwe odżywianie się oraz brak aktywności fizycznej.

Wstrząs i ostatni dzwonek

Niekiedy potrzebny jest wstrząs jak zła diagnoza w szpitalu albo bardzo negatywne komentarze najbliższej rodziny, aby zmusić notorycznego łakomczucha do pohamowania swojego apetytu i popracowania nad lepszymi nawykami. Gdyż nadwaga przeważnie bierze się z tych samych przyczyn – śmieciowego i nieregularnego jedzenia, niskiej aktywności fizycznej, życiu w stresie, nocnych przekąsek oraz nadużywania alkoholu i siedzenia przed telewizorem. Wszystkie te negatywne nawyki można przecież wyeliminować tylko odrobiną woli i bez pomocy lekarzy oraz ich leków. Początkowa nadwaga często nie alarmuje nikogo i nie budzi większych podejrzeń – wydaje się, że większy brzuch to dowód sukcesu życiowego i finansowego. Dużo zależy także od tego, czy cała tkanka tłuszczowa w nadmiernej ilości zebrała się w jednym miejscu – np. okolica brzucha, czy też rozłożyła się na całe ciało i w związku z tym znacznie trudniej było ją od razu odnotować.

Gdy jest już bardzo późno

Niestety o ile sama nadwaga, dopóki nie jest zbyt duża, nie wyklucza z normalnego życia i pozwala funkcjonować w zwyczajny sposób, o tyle jej zignorowanie i dalsze tycie musi prowadzić ostatecznie do otyłości, a więc skrajnej jednostki chorobowej, która sama w sobie jest niesamowicie groźna i może doprowadzić do poważnych powikłań, inwalidztwa a w ostatecznym rozrachunku nawet zgonu. Z punktu widzenia medycyny, osoby otyłe przekroczyły już znacznie dopuszczalną ilość tłuszczu w organizmie – w ich przypadku mocno przekracza się granicę 20%. Osoby chorobliwie otyłe wielokrotnie nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować, ponieważ są zbyt ciężkie, aby ich stawy i mięśnie były w stanie unieść tak wielkie ciało do toalety czy kuchni. Potrzebują więc stałej pomocy i opieki medycznej, albowiem pojawiają się odparzenia a także problemy żołądkowe czy krążeniowe. W bezpośrednim następstwie otyłości u pacjenta pojawiają się takie schorzenia i patologiczne zmiany jak chociażby:

  – cukrzyca typu drugiego;
  – choroby układu ruchu wynikające z zbytniego przeciążenia stawów i mięśni;
  – nadciśnienie tętnicze a w efekcie pośrednim także zawał serca i mózgu;
  – inne schorzenia krążeniowe jak wylew, miażdżyca i zatorowość;
  – liczne zwyrodnienia kręgosłupa prowadzące z czasem do paraliżu albo inwalidztwa;
  – choroby nerek i schorzenia układu pokarmowego, niestrawność, nieżyt żołądka, polipy w jelitach;
  – pokrewne chorzenia jak kamica żółciowa, rozstępy i zdecydowanie większa podatność na nowotwory.

Lista przypadłości, które grożą człowiekowi odżywiającemu się notorycznie w zły sposób jest więc bardzo zniechęcająca i powinna bardzo poważnie przemówić do ludzi, którzy przekraczają swoją dopuszczalną wagę. Można to w bardzo skuteczny sposób kontrolować i waga w łazience każdego domu szybko podpowie, czy przekroczyło się swoją granicę, po której następuje nadwaga. Wyliczenie swojego współczynnika BMI i porównanie go z prawidłowym dla swojego wieku i aktywności fizycznej trwa chwilę i przy pomocy tabel można bardzo szybko określić, czy jesteśmy pośrodku czy bliżej którejś z granic.

Walka w skuteczny sposób

Chociaż diagnoza lekarza albo własne samopoczucie są czasami jak grom z jasnego nieba i potrafią załamać człowieka a nawet pozostawić go w poczuciu kompletnej bezradności, nie warto się poddawać i otyłość nie jest wyrokiem. Oczywiście bywają skrajnie przypadki wieloletniego zaniedbania i wypierania ze świadomości jakiejkolwiek potrzeby pomocy, niektórzy osiągają po czterysta kilogramów i do szpitala transportowani są przez straż i ciężki sprzęt. Ale zanim do tego dojdzie, można tysiąc razy podjąć decyzję o walce o swoje zdrowie, a czasami nawet życie. W takich wypadkach chorobliwej nadwagi nie chodzi już nawet o atrakcyjny wygląd i bycie seksownym, a o uratowanie swojego życia i wydłużenie go chociaż o kilka, spędzonych w komfortowy sposób, lat.