Pravastatin (Prawastatyna)

Lek na obniżenie poziomu cholesterolu.

Pravastatin jest generycznym lekiem z grupy statyn, którzy jest przepisywany pacjentom z wysokim poziomem cholesterolu, pomagającym w zmniejszeniu ryzyka chorób serca.
Zwiększa produkcję „dobrego” cholesterolu (HDL), który powstrzymuje odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych i poprawia krążenie.

 • Powstrzymuje odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych
 • Zmniejsza wysoki poziom cholesterolu i triglicerydów
 • Generyczna wersja Lipostatu
 • Dostępny w dawkach 20 mg i 40 mg.

Czym jest Pravastatin?pravastatin-l

Lek należy do grupy środków grupy leków nazywanej statynami. Statyny są lekami często przepisywane osobom z wysokim cholesterolem, które zmniejszają jego ilość krążącą we krwi.

Pravastatin działa redukując ilość produkowanego „złego” cholesterolu w wątrobie jak i triglicerydów, zmniejszając ryzyko chorób serca a co za tym idzie zawału i udaru. Zaleca się stosowanie leku wraz z utrzymywaniem zdrowej diety, w celu obniżenia poziomu „złego” cholesterolu jednocześnie zwiększając poziom „dobrego” cholesterolu krążącego we krwi.

Oprócz zdrowej diety, zaleca się wprowadzedzenie zmiany stylu życia, które pozwolą zwiększyć skuteczność tego leku. Do takich zmian wlicza się ćwiczenia, utrata wagi i rzucenie palenia.

Jakie są korzyści?

Wiele osób z wysokim cholesterolem przyjmuje statyny, aby zbić poziom LDL we krwi. Skuteczne obniżenie cholesterolu powoduje ogólną poprawę stanu zdrowia pacjenta. Ponieważ wysoki cholesterol rzadko przejawia się jakimikolwiek objawami, korzyści zdrowotne płynące z jego obniżenia będą niekoniecznie widoczne gołym okiem. Jednakże, nieleczony stan może mieć bardzo poważne powikłania, w tym zawał serca, udaru mózgu, czy dusznicę bolesną (ostre bóle w klatce piersiowej). Przyjmowanie takich leków jak prawastatyna może skutecznie pomóc w uniknięciu tych zagrożeń.

Jak działa ten lek?

Cholesterol może być klasyfikowany na „dobry” i „zły”. Lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) są niezbędne w organizmie do produkcji hormonów i komórek krwi – „dobry” cholesterol. Jednak lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) mogą powodować odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi w organizmie powodując nadwyrężenie pracy serca – „zły cholesterol”.

Prawastatyna działa poprzez ograniczenie enzymów przyczyniających się do tworzenia LDL oraz utrudniających produkcję dobrego HDL. Zwiększa on również ilość „dobrego” cholesterolu w organizmie, który poprawia krążenie i ogranicza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

Jak stosować ten lek?

Jest to lek stosowany doustnie, który może być stosowany codziennie razem z jedzeniem jak i bez. Aby osiągnąć optymalny efekt, zaleca się jego stosowanie w porach wieczornych.

Jeśli już stosujesz leki obniżające poziom cholesterolu, zaleca się stosować ten lek najpóźniej godzinę przed lub cztery godziny po stosowaniu tych leków. Leki obniżające poziom cholesterolu we krwi mogą wchodzi w reakcję z Prowastatyną, powstrzymując jego pełne wchłanianie.

Lek ten nie powinien by stosowany w połączeniu z dużą ilością alkoholu i powinno również się unikać spożywania grejpfrutów, gdyż w połączeniu ze statynami wywołują negatywne reakcje.

Środki ostrożności w trakcie stosowania Prawastatyny

Większość ludzi z wysokim poziomem cholesterolu kwalifikuje się do stosowania leku Pravastatin w celu poprawy swojego zdrowia, w przypadkach gdy same ćwiczenia i odpowiednia dieta nie wystarczają. Niemniej jednak niektórym osobom nie zaleca się stosowania leku. Do takich przyczyn należą:

 • kobiety w ciąży lub karmiące
 • osoby z chorobami wątroby lub nerek
 • osoby z nadwrażliwością na sól sodową prawastatyny
 • osoby powyżej 70 roku życia
 • osoby z chorobami krwi

Nie powinno się spożywać grejpfrutów lub soku grejpfrutowego podczas stosowania Prawastatyny, ponieważ może zmniejszyć skuteczność leku.

Prosimy wziąć pod uwagę, że nasz lekarz przepisze ten lek tylko pacjentom, którzy już go zażywali lub ich lekarz wyraźnie zalecił im jego stosowanie.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Podobnie jak wszystkie leki na receptę, statyny mogą powodować pewne skutki uboczne u niektórych osób. Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczają się:

 • zmęczenie
 • ból żołądka
 • zawroty głowy
 • skurcze mięśni
 • bóle głowy

Te skutki uboczne te działania powinny ustąpić w miarę przystosowywania się organizmu do leku ale jeśli wystąpią, powinieneś zaprzestać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Do skutków ubocznych zaobserwowanych u jednej na 1000 osób należą zawroty głowy, nudności, problemy z pęcherzem, bezsenność oraz bóle głowy. Jednak te działania powinny ustąpić w miarę przystosowywania się organizmu do nowych leków.

 

Cena Pravastatinu w aptekach Internetowych: (kliknij aby sprawdzić)