4 dziwne rzeczy, które mogą spowodować zawał

operacjaA zatem, jak wiele wiesz na temat zawału? Niewiele? Cóż, właśnie dlatego The Stroke Association wskazuje na doroczną akcję Miesiąca Zawału (Stroke Month), by podnieść świadomość i sprawić, że ludzie zaczną myśleć o tej przypadłości, która może mieć ogromny, często zmieniający życie, wpływ na człowieka.

Wszyscy wiemy, co zwykle powoduje zawał, czyż nie? Zwykle podejrzanym jest nadwaga, palenie i nadmierne spożywanie alkoholu, całkiem słusznie, zwłaszcza gdy w historii Twojej rodziny zdarzały się problemy ze zdrowiem. Ale czy wiedziałeś, że istnieją inne, bardziej zaskakujące przyczyny, które są ściśle połączone z ryzykiem zawału?

Zanieczyszczenie powietrza

Pomimo faktu, że nie przypuszczamy, by zanieczyszczenie powietrza było dla nas dobre, jednak bez wątpienia nie połączylibyśmy go z ryzykiem zawału, a mimo to – odnosząc się do najnowszych badań – takie połączenie istnieje. Badania wskazały, że ci, którzy żyją w bardzo zanieczyszczonych krajach – którzy są bardziej narażeni na chemikalia w powietrzu – posiadają większe ryzyko zawału niż ludzie żyjący w krajach mniej zanieczyszczonych.

Samotne życie

To jedna z dziwniejszych przyczyn, jednak najwidoczniej jeśli jesteś samotną osobą, jesteś bardziej narażony na ryzyko zawału. Badanie z Uniwersytetu z Tel Awiwu podaje, że ludzie, którzy przez większość życia trwali w związku małżeńskim są o 64% mniej narażone na ryzyko zawału, niż osoby żyjące w pojedynkę. Haczykiem jest jednak, że małżeństwo musi być szczęśliwe – ludzie, którzy uważali, że nie są szczęśliwi w małżeństwie byli tak samo narażeni na ryzyko zawału, jak ludzie samotni. Niestety!

Bycie Azjatą lub Czarnym

To przypuszczalnie najdziwniejszy z punktów listy, ponieważ niczego nie da się w tej sprawie zrobić. Niektóre badania wskazały, że może mieć to związek z większym odsetkiem chorych na cukrzycę i chorobę ciśnieniową, jednak ustalenie ostatecznych przyczyn będzie zawsze trudne – być może najtrudniejsze z wszystkich przypadków, gdyż wszystko zależy od zmiennych, takich jak osobiste nawyki, dieta, ćwiczenia, styl życia itp.

Depresja

Depresja jest bardzo poważna sama w sobie, jednak została połączona z ryzykiem wystąpienia zawału. Odnosząc się do wyników badaczy z Uniwersytetu w Teksasie, pozytywne nastawienie i nastój może być skuteczną ochroną przed zawałem. Promowanie radości jest często uznawane za alternatywne sposoby leczenia i – trochę jak placebo – nawet udawana radość może pomóc. Oczywiście nie zawsze jest tak łatwo po prostu „być radosnym”, zwłaszcza gdy cierpi się na depresję – wtedy najważniejszym jest zasięgnąć pomocy, jakiej potrzebujesz.

Niezależnie od tego, czy Ty lub ktoś, kogo znasz doświadczył zawału lub nie, ważnym jest wiedza o znakach i symptomach i – prawdopodobnie najważniejsza – wiedza o czynnikach ryzyka. Bądź więc pewien czy jesteś świadomy ryzyka zawału i chroń siebie jak tylko możesz.