Czy brak seksu może powodować dysfunkcje erekcji?

 zawstydzony mężczyznaBadania wskazują, że mężczyźni, którzy doświadczają trudności w osiągnięciu lub utrzymaniu erekcji, uprawiają seks znacznie rzadziej niż mężczyźni bez problemów seksualnych. Oczywiście, jeśli dysfunkcja erekcji pojawiła się przed spadkiem aktywności seksualnej, to ma sens. Jeśli jednak odwrotność jest prawdą? Czy długa przerwa w życiu seksualnym może skutkować impotencją?

Jeśli to przyczyna, to jakie byłoby rozwiązanie? Czy mężczyźni powinni zwiększyć swoją seksualną aktywność, poprzez masturbację czy może więcej seksu?

Podsumowanie badań

W 2008 roku grupa naukowców z Europy przedstawili wstrząsające dowody, analizując rezultaty badań, pokazujących że nieaktywni seksualnie mężczyźni doświadczają zaburzeń erekcji.
Jednak większość urologów pozostała nieprzekonana.

Opublikowane w American Journal of Medicine badania śledziły 989 mężczyzn, w wieku od 50 do 70 lat, przez okres pięciu lat. Uczestnicy, którzy uprawiali seks mniej niż raz w tygodniu mieli byli dwa razy bardziej narażeni na zaburzenia erekcji. Ci, którzy uprawiali seks bardziej regularnie mieli silniejszą i dłuższą erekcję.

Naukowcy nigdy nie zbadali, czy masturbacja może pomóc zachować sprawność seksualną mężczyzn. Jednakże jeden za autorów, Juha Koskimaki, urolog z Finlandii, powiedział, że prawdopodobnie pomaga. Innymi słowy, częsta aktywność seksualna pozwala zachować seksualną sprawność w taki sam sposób, jak częsta aktywność fizyczna wpływa na dobrą kondycję fizyczną.

Z drugiej jednak strony, Irwin Goldstein, dyrektor instytutu medycyny seksualnej w Alvarado Hospital, sądzi, że podczas gdy masturbacja i regularny seks jest dobry, o tyle mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji nie powinni leczyć swej przypadłości poprzez zwiększenie ilości seksu.

Wielu urologów twierdzi, że nacisk kłaść się powinno na tym, czy mężczyzna doświadcza zdrowych erekcji, bez względu na to, czy następuje po nich stosunek seksualny. Podczas gdy nie ma żadnych minusów uprawianiu seksu, to nie pomoże mężczyźnie uporać się z zaburzeniami erekcji.

Czynniki psychologiczne

Istnieje inny potencjalny sposób, w jaki brak seksu może przyczynić się do rozwodu zaburzeń erekcji. Dla niektórych mężczyzn, którzy nie uprawiali seksu od miesięcy czy nawet lat, myśl o nim może być beznadziejna. Biorąc pod uwagę, że czynniki psychologiczne grają dużą rolę w zaburzeniach erekcji, to ów lęk może mieć szkodliwy wpływ na zdolność mężczyzny w osiągnięciu erekcji. I kiedy mężczyzna doświadczy tego pierwszy raz, może bać się gorszego, co prowadzi do chronicznej sytuacji.