Duża dostępność leków na astmę

inhalatorCoraz więcej osób choruje na astmę. Jest to przypadłość, która dotyka dróg oddechowych. Choroba jest zapalana i przewlekła. Bywa dość uporczywa i uprzykrzająca życie. Choroba ta ujawnia się głównie w stadium początkowym w chwili, kiedy mamy kontakt z czynnikami irytującymi. Kontakt ten kończy się zazwyczaj ostrym kaszlem, świszczącym oddechem, często także bólem w klatce piersiowej. Dzieje się tak, ponieważ czynniki te powodują drażnienie wnętrza dróg oddechowych, które zaczynają się zwężać i zaczerwieniać. W efekcie walki z tym czynnikiem wytwarza jest śluz, który ma nam pomóc się tego pozbyć, ale śluz ten powoduje kaszel i toruje nieco dopływ powietrza. Na astmę choruje około 5,4 % dorosłych oraz 8,6% dzieci. Są to dane z 2011 roku.

Astma – co to jest?

Jak widać po statystyce astma może zostać wyleczona, nieraz wycofuje się samoistnie. Astma to choroba dróg oddechowych. Może posiadać różne rodzaje. Bardzo często jest następstwem dziecięcego bronchitu, jednak zdarza się, że dzieci z tego wyrastają. Na astmę można zapaść przez długotrwały kontakt substancja drażniącą. Mowa na przykład o paleniu papierosów, pracy w kopalni, zatrudnieniu na produkcji, gdzie unoszą się chemiczne opary. Dzieci mogą astmę odziedziczyć jak i nabyć ją przez to, że matka jest palaczką. Astma powoduje problemy z oddychaniem, które mogą pojawiać się często jak i niezwykle rzadko. Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby. Niektórzy objawy astmy odczuwają tylko po wysiłku fizycznym, do którego nie są przyzwyczajeni. Inni natomiast odczuwają duszności w określonych porach roku. Te często pojawiają się też w nocy lub nad ranem. Jak się okazuje jest to przypadłość wszystkich kategorii wiekowych jak i klas społecznych. Duszności są spowodowane czynnikami irytującymi oraz wrażliwością na nie.

Ataki astmatyczne

Ataki mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Atak jest spowodowany drażniącym czynnikiem, który wdychamy. Substancje zawarte w powietrzu osadzają się na wrażliwych z powodu choroby drogach oddechowych i drażnią. W związku z tym pojawia się zaogniony stan zapalny, drogi oddechowe zaczynają się kurczyć, aby zmniejszyć powierzchnię narażoną na reakcję. Tym samym ciężej jest złapać oddech. Następnie wydziela się śluz, który ma oczyścić drogi oddechowe, ale ma on tę wadę, że dodatkowo toruje przepływ powietrza w zwężonych już drogach oddechowych. W związku z tym jest nam jeszcze trudniej oddychać. Pojawiają się: kaszel, ucisk w klatce piersiowej, drapanie, rzężenie i świszczący oddech.

Czynnikami, które irytują mogą być dezodoranty, dym papierosowy, dym z ogniska, perfumy, zapach proszku do prania, pyłki. Dlatego warto mieć przy sobie zawsze inhalator, który pomoże nam złagodzić objawy ataku.

Dostępność leków dla astmatyków

Na rynku mamy dostępne naprawdę różne leki na astmę. Dzięki temu okazuje się, że z astmą można żyć normalnie. Są to jednak leki zawsze wydawane na receptę, ponieważ używanie ich przez osoby, które nie posiadają zdiagnozowanej silnej alergii, astmy czy bronchitu mogą sobie zaszkodzić. Leki zazwyczaj posiadają dwa rodzaje. Jedne używa się na co dzień, które mają leczyć i zapobiegać. Natomiast inne inhalatory należy używać podczas ataku. Leki pomogą nam złapać oddech, opanować kaszel i móc funkcjonować nawet do czasu przyjechania karetki, jeśli byłaby taka konieczność.

W ostateczności podaje się pacjentom sterydy w tabletkach lub w zastrzykach. Zdarza się, że ataki bywają naprawdę poważne i bez takiej interwencji nie można działać. Dlatego też jeśli pacjent ma poważne problemy z oddychaniem, musi zażyć sterydy.