Obrzezanie mężczyzn pomoże w walce z HIV?

young-israelis-lŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca obrzezanie mężczyzn jako ważny element w programie zapobiegania HIV w heteroseksualnych populacjach wysokiego ryzyka. Solidnie udokumentowane korzyści wynikające z obrzezania to m.in. zmniejszenie ryzyka infekcji dróg moczowych, raka prącia, a także raka macicy i zakażeń bakteryjnych w przypadku kobiet. Istnieje jednak obawa, że obrzezanie może osłabić funkcje seksualne.

Badania opublikowane w The Journal of Sexual Medicine, oficjalnym magazynie International Society for Sexual Medicine, w wydaniu z listopada 2008 roku jednakże zaprzecza tym obawom. Nowe ustalenia dowodziły, że obrzezanie dorosłych nie prowadzi do trudności w życiu seksualnym u mężczyzn, którzy już byli aktywni seksualnie.

Wpływ obrzezania na funkcje seksualne badano na grupie składającej się z 2.684 mężczyzn z Kisumu w Kenii w latach 2002 – 2005. Dwie grupy przeszły przez sześć szczegółowych ewaluacji po miesiącu i 24 miesiącach od obrzezania. Ponad 99 procent badanych mężczyzn stwierdziło, że byli zadowoleni ze swego obrzezania, a większość z nich potwierdzała większą wrażliwość penisa i łatwiejsze używanie prezerwatyw – powiedział John N. Krieger z Uniwersytetu w Waszyngtonie.

Omawiając ten kontrowersyjny temat Irwin Goldstein, główny wydawca The Journal of Sexual Medicine powiedział: Jestem zadowolony, że mogę opublikować niepodważalne dowody, że obrzezanie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie seksualne; w zasadzie jest zupełnie przeciwnie.

Co więcej, wyniki badań wskazały, że nie ma znaczących różnic w zakresie częstotliwości problemów z erekcją, niezdolności do wytrysku, bólu w trakcie stosunku lub braku przyjemności podczas stosunku. Z czasem obrzezani mężczyźni wykazywali natomiast rosnący poziom satysfakcji seksualnej.

Autorzy badań uznają je za potwierdzające obecne promowanie obrzezania wśród mężczyzn jako środka zapobiegającego zakażeniu wirusem HIV w niektórych krajach, w szczególności we wschodniej i południowej Afryce. Autorzy podkreślili również, że stała ocena i doradztwo w zakresie zmniejszenia ryzyka zachorowalności na HIV i inne choroby przenoszone drogą płciową jest sprawą kluczową w krucjacie przeciwko AIDS.