Zabezpieczanie przed chorobami narządów płciowych

choroby weneryczneTo naprawdę bardzo dziwne, że teoretycznie jesteśmy coraz bardziej wyedukowani, a jednak coraz bardziej bezmyślnie postępujemy. Rocznie w Europie Zachodniej na choroby weneryczne zapada średnio 17 milionów ludzi. To zatrważająca liczba. Edukacja seksualna jest na takim poziomie, na jakim jest, a zatem nie ma się czemu dziwić, że wskaźnik zachorowanych wzrasta. Nie każdy wie, że każdy stosunek seksualny bez użycia prezerwatywy może spowodować zarażenie. Tym bardziej jeśli są to spotkania przygodne. Powinniśmy wiedzieć, że mitem jest również to, że stosunek analny czy oralny chroni nas przed jakimkolwiek zakażeniem.

 

Choroby przenoszone drogą płciową dzielą się na bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Bakteryjne i pasożytnicze bywają dość łatwe do wyleczenia. Jednak te wirusowe są zazwyczaj bardziej przykre. Otóż takimi chorobami wirusowymi są na przykład AIDS czy opryszczka wirusowa narządów płciowych. AIDS bywa uleczalny tylko na samym początku zakażenia. Potem nie ma na niego rady. Opryszczka teoretycznie znika, ale ma tendencje do powracania. Aby żyć normalnie z tymi chorobami trzeba przestrzegać pewnych zasad, zażywać leki. Jeśli chodzi o bakteryjne choroby to jest to na przykład rzeżączka albo chlamydia. Są naprawdę łatwe do wyleczenia i nie zostawiają po sobie śladów. Pasożytniczą chorobą weneryczną jest na przykład rzęsistkowica.

 

Jak więc widać większość chorób można wyleczyć bardzo łatwo. Te, które nie są uleczalne mogą jednak pozwolić nam normalnie funkcjonować. Możemy przyjmować leki za pomocą przesyłki kurierskiej. Pomaga to zatrzymać informację na przykład o zachorowaniu na AIDS tylko dla siebie i najbliższych. Wszyscy wiemy, że wciąż osoby zarażone wirusem HIV bywają odrzucane.

 

Bardzo ważne jest to, aby w chwili kiedy wiemy, że zapadliśmy na jakąkolwiek chorobę weneryczną, zaprzestać kontaktów seksualnych. Należy wstrzymać się aż do chwili wyleczenia. Kiedy posiadamy chorobę nieuleczalna nie tylko trzeba zabezpieczać się prezerwatywą, ale dać możliwość świadomego wyboru partnerowi. Świadome zarażanie podlega odpowiedzialności karnej.