Zarażenie rzęsistkiem - czy niebezpieczne?

rzęsistek pochwowyJedną z poważniejszych chorób drób płciowych jest rzęsistkowica. Wywoływana jest ona przez pasożyta, Rzęsistka Pochwowego, znanego także pod nazwą Trichomonas vaginalis. Naturalnym miejscem bytowania Rzęsistka jest pochwa. Z tego też względu w większości przypadków jego obecność diagnozuje się u kobiet. Odnotowuje się także przypadki jego występowania u mężczyzn. Rozmiarem komórka tego pasożyta przypomina białą krwinkę. Poprzez szybkie namnażanie i rozprzestrzenianie się w komórkach nabłonkowych pochwy szybko wywołuje zmiany chorobowe.

 
Skąd się bierze?

Choroba wywoływana przez Rzęsistka jest stosunkowo rzadko spotykana. Symptomy choroby są niezwykle bardzo zbliżone do pozostałych chorób dróg moczowo – płciowych. Jedną z metod leczenia tej choroby w całości jest antybiotykoterapia metronidazolem.

Jak wiadomo, rzęsistkowica jest przenoszona drogą płciową, co oznacza ni mniej ni więcej, że przy każdym stosunku seksualnym istnieje możliwość zarażenia się tą chorobą. Pasożyt wywołujący infekcje żyje w komórkach nabłonkowych pochwy bądź także cewki moczowej. Należy więc stosować zabezpieczenia mechaniczne by utrudnić przekazywanie pasożyta dalej. Łatwość przechodzenia pasożyta z nosiciela na kolejną osobę jest uwarunkowany jego rozmiarami – nie przekracza on wielkością krwinki białej. Infekcja może zachodzi nie tylko poprzez drogą płciową, ale także w sytuacja używania tego samego ręcznika, wspólne kąpiele w basenach czy w jacuzzi a najbardziej w przypadkach zażywania gorących kąpieli z osobą zakażoną.

 
Jakie są objawy?

Ku naszemu nieszczęściu w większości przypadków rzęsistkowica jest bezobjawowa. U osób zakażonych dopiero po dwudziestu ośmiu dniach od zakażenia pojawiają się objawy zauważalne. U kobiet występuje nieprzyjemne swędzenie pochwy, zapalenie pochwy oraz ogólny dyskomfort. Pojawić się może także ból w trakcie oddawania moczy bądź stosunku a także żółtawo – zielona wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. U mężczyzn wygląda to nieco inaczej. Obecność pasożyta można zdiagnozować, jeśli pacjent częściej niż normalnie oddaje mocz, przy czym towarzyszy temu uczucie bolesności. W niektórych przypadkach można także zauważyć białawą wydzielinę z cewki moczowej (głównie po wytrysku). Pojawia się także uczucie dyskomfortu podczas zbliżeń oraz zapalenie napletka.

Konieczność leczenia rzęsistkowicy

Ze względu na fakt, iż zakażenie Rzęsistkiem pochwowym w większości przypadków zachodzi bezobjawowo niezwykle istotnym jest, aby wykonywać odpowiednie testy, które pozwalają zdiagnozować zakażenie chorobami dróg płciowych. Nieleczona choroba może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. U kobiet może prowadzić do przedwczesnych porodów, uszkodzenia komórek nabłonka szyjki macicy a także to zwiększenia podatności na inne zakażenia. Nieleczona rzęsistkowica i mężczyzn może powodować trwale uszkodzenia prostaty.