Złamane serce boli naprawdę

Mężczyzna złamał ci serce, a ty czujesz się, jakby stratowało cię stado dzikich koni? Nic dziwnego! Badania naukowe udowodniły, że hormony wydzielane przez nasz organizm po rozstaniu mogą powodować uczucie realnego, fizycznego bólu.

serceKażda kobieta, której zdarzyło się przeżyć zawód miłosny wie, jak bardzo jest to bolesne. Do niedawna uważało się, że cierpienie towarzyszące rozstaniu to ból czysto metaforyczny, dotykający jedynie sfery psychiki. Badania kliniczne udowodniły jednak, że rzeczywistość jest zupełnie inna.

Na czym polegały badania?

Osoby biorące udział w testach oglądały fotografie swoich byłych chłopaków i dziewczyn, będąc podłączonymi do urządzenia mierzącego aktywność poszczególnych obszarów mózgu. Naukowcy zaobserwowali, że widok zdjęć byłych partnerów pobudzał aktywność tej samej część mózgu, która odpowiada za rejestrowanie fizycznego bólu. Rezultaty badań opublikowane zostały przez magazyn medyczny Journal of Neurophysiology w 2010 r.

Jak zawód miłosny może wpłynąć na nasz organizm?

Reakcje organizmu na stres towarzyszący rozstaniu opisane zostały na poniższej infografice. Doświadczane dolegliwości mogą różnić się w zależności od tego, w jaki sposób nasz organizm reaguje na sytuacje stresowe.

Opisane symptomy doświadczane są m.in. na skutek gwałtownego spadku oksytocyny i dopaminy, czyli substancji wpływających na dobre samopoczucie. Emocje towarzyszące rozstaniu powodują także wzmożone wydzielanie niektórych hormonów. „W sytuacji stresowej nasz organizm zwiększa produkcję kortyzolu (…), długoterminowe podwyższenie poziomu tego hormonu może doprowadzić m.in. do zaburzeń układu odpornościowego” – powiedziała dr Rita Effros, specjalistka z dziedziny immunologii.

 

Zdaniem innego lekarza, dr Stephena Sinatry „zwód miłosny może mieć destrukcyjny wpływ nie tylko na nasze zdrowie emocjonalne (…). Stres związany z rozstaniem doprowadza do uwolnienia adrenaliny, która podwyższa ciśnienie krwi oraz przyspiesza puls i oddech. Utrzymywanie się takiego stanu przez dłuższy czas, może doprowadzić do rozwoju wielu dolegliwości – od bólów mięśni i głowy, po wrzody, alergie, spadek libido, a nawet choroby serca”.

Czy można uzależnić się od miłości?

Stan zakochania pobudza tą samą część mózgu, która aktywuje się po spożyciu alkoholu lub zażyciu kokainy. Oznacza to, że w pewnym sensie możemy uzależnić się od miłości. Gdy ktoś złamie nam serce, nasze ciało reaguje w podobny sposób, jak organizm narkomana lub alkoholika po odstawieniu substancji uzależniającej.

zlamane_serce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: Klikmedik