(0)22 307 37 99 [email protected]

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty

Działanie, skutki uboczne i ceny tabletek antykoncepcyjnych

Doustne środki antykoncepcyjne (potocznie zwane pigułkami) to rodzaj żeńskiej, hormonalnej metody antykoncepcyjnej, bardzo skutecznej w zapobieganiu ciąży. Dostępne na rynku środki zawierają bądź dwa rodzaje syntetycznych żeńskich hormonów, estrogenów i progestagenów, bądź tylko jeden (progestagen) i są nazwane minipigułką. Te syntetyczne hormony są podobne do estrogenów i progesteronu wytwarzanych przez jajniki.

Jak działają substancje zawarte w pigułkach?

Hormony zapobiegają ciąży, tłumiąc funkcje przysadki, co zatrzymuje rozwój i uwolnienie komórki jajowej w jajniku (owulacja). Progestagen  zapobiega przedostaniu się męskiego nasienia do jaja i zmianom w błonie śluzowej macicy.

 

Udostępnij

tabletki antykoncepcyjne bez recepty

 

Zasady działania tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierające dwa syntetyczne żeńskie hormony przede wszystkim hamują owulację i zapobiegają przedostaniu się nasienia ale mają też inne funkcje:

 

  • zmniejszają objawy napięcia przedmiesiączkowego i intensywność krwawienia
  • mogą zapobiegać stanom zapalnym przydatków i osteoporozie
  • regulują cykl miesiączkowy
  • zmniejszają ryzyko zachorowania na raka błony śluzowej macicy, jajnika i jelita grubego

Należy nadmienić, że na rynku dostępne są tabletki jednofazowe ( najczęściej stosowane bo zawierają najmniej hormonów), tabletki dwufazowe oraz tabletki  trójfazowe ( zaleca się ich stosowanie przy nietolerancji tabletek jednofazowych, a także w przypadkach wystąpienia kłopotów z cerą, nieregularnych plamieniach, przy zmianach nastroju czy obniżenia libido)

Czym są jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (minipigułka) oddziałując na śluz szyjkowy, powodują jego zgęstnienie, co uniemożliwia dostanie się nasienia do komórki jajowej, ale mają też inne właściwości:

 

  • nie zawierają estrogenów i dlatego nie wpływają na ciśnienie krwi oraz gospodarkę lipidową
  • nie zwiększają ryzyka powstawania zakrzepów, powstania udaru mózgu czy rozwoju choroby, wieńcowe
  • mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe w nielicznych przypadkach mogą powodować tycie, zaś te jednoskładnikowe mogą powodować zaburzenia miesiączkowania (stałe plamienie, zanik miesiączki lub zbyt częste miesiączkowanie, co 21 dni).Tabletki antykoncepcyjne w obu opisanych przypadkach mają wysoki stopień skuteczności, który wynosi od 0,1 do 8 dla pigułek dwuskładnikowych oraz 0,5 do 4 dla pigułek jednoskładnikowych.

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest niewątpliwie jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (minipigułka), plastry hormonalne oraz krążek antykoncepcyjny zapewniają prawie 100% skuteczności w ochronie przed nieplanowanym poczęciem. Należy zwrócić uwagę na opinie lekarzy, którzy zgodnie twierdzą, że każdy powinien stosować metody antykoncepcji najlepiej dostosowane do swoich potrzeb. Czyli w skrócie: bezpieczne, skuteczne, łatwe w zastosowaniu, niewywołujące kłótni z partnerem czy przykrego samopoczucia oraz dostosowane do możliwości finansowych.

Tabletki antykoncepcyjne wybierane są przez coraz większą ilość kobiet. Z pewnością przyczynia się do tego fakt, że uznawane są obecnie za jedne z bardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Jeśli kobieta pamięta o ich regularnym przyjmowaniu ma niemalże stuprocentową pewność, że nie zajdzie w niechcianą i nieplanowaną ciążę. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, które są idealne dla kobiet o różnych potrzebach.

 

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest niewątpliwie jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (minipigułka), plastry hormonalne oraz krążek antykoncepcyjny zapewniają prawie 100% skuteczności w ochronie przed nieplanowanym poczęciem. Należy zwrócić uwagę na opinie lekarzy, którzy zgodnie twierdzą, że każdy powinien stosować metody antykoncepcji najlepiej dostosowane do swoich potrzeb. Czyli w skrócie: bezpieczne, skuteczne, łatwe w zastosowaniu, niewywołujące kłótni z partnerem czy przykrego samopoczucia oraz dostosowane do możliwości finansowych

 

antykoncepcja hormonalna bez recepty

Tabletki antykoncepcyjne wybierane są przez coraz większą ilość kobiet. Z pewnością przyczynia się do tego fakt, że uznawane są obecnie za jedne z bardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Jeśli kobieta pamięta o ich regularnym przyjmowaniu ma niemalże stuprocentową pewność, że nie zajdzie w niechcianą i nieplanowaną ciążę. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, które są idealne dla kobiet o różnych potrzebach.

 

Tabletki antykoncepcyjne a inne leki

Tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić w różnorakie interakcje z innymi lekami. Dlatego też stosując doustną antykoncepcję hormonalną zawsze należy informować o tym lekarza, który chce zapisać nam na przykład antybiotyk. Wiele leków może sprawiać, że ochrona przed ciąża jest zdecydowanie mniej skuteczna. Dotyczy to takich leków jak te, które podaje się w przypadku padaczki (prymidon, karbamazepina, oksakarbamazepina), gruźlicy, nadciśnienia płucnego. Także wiele antybiotyków sprawia, że tabletki mają słabsze działania. Chodzi tu na przykład o tetracyklinę oraz penicylinę. Preparaty ziołowe, które w swoim składzie zawierają dziurawiec również osłabiają działanie środków antykoncepcyjnych.

 

Tabletki antykoncepcyjne a jedzenie i picie

Tabletki antykoncepcyjne mogą być przyjmowane o różnej porze dnia. W związku z tym można je zażywać niezależnie od pory przyjmowania posiłków. Może je zażywać zarówno przed posiłkami, jak i po nich. Jeżeli jest to koniecznie można je popić. Najlepiej nadaje się jednak do tego zwykła woda.

 

Jak zakupić tabletki antykoncepcyjne przez internet?

1

Wybierz odpowiedni lek

Korzystając z naszego serwisu  dobierz leczenie odpowiadające twoim problemom medycznym

2

Skonsultuj się z lekarzem online

Lekarz uzyska podstawowe informacje na temat twojej historii medycznej

3

Lekarz wypisze receptę

Cały proces jest poufny i zajmuje zaledwie kilka minut

4

Dostarczymy lek do twojego domu

Apteka przekaże lek do ekspresowej wysyłki.